تبلیغات
خبرهای روز گیلان و ایران - امکان تقلب برای احدی وجود ندارد
 
خبرهای روز گیلان و ایران
تحلیل و بررسی سایتهای خبری
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : خبری صومعه سرا
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :ابزار وبلاگنویسان
تاكید رییس ستاد انتخابات كشور:
«دولت امکان هرگونه تخلف را سلب کرده و با سازوکارهای قانونی صورت گرفته امکان تقلب برای احدی وجود ندارد».

  به گزارش نور نیوز،سید صولت مرتضوی رئیس ستاد انتخابات کشور در گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو به تشریح تمهیدات ستاد انتخابات کشوربرای هرچه بهتر برگزار شدن انتخابات دوره نهم مجلس پرداخت.

 ثبت نام را به دقیقه 90 نگذارید

 وی افزود: ثبت نام از داوطلبان از سوم دی ماه به مدت 7روز و تا پایان وقت اداری روز نهم دی ماه انجام خواهد شد و این زمان قابل تمدید نخواهد بود.

وی به داوطلبان به خصوص چهره های شاخصی که معمولا در آخرین روزهای ثبت نام برای نام نویسی اقدام می کنند توصیه کرد کار ثبت نام را به دقیقه 90نگذارند تا همکاران ما در ستاد انتخابات کشور بتوانند در فرصت کافی اقدامات لازم را انجام دهند.

 مدارك لازم

وی در خصوص مدارک لازم برای ثبت نام نیز اظهار داشت: همانطور که در اطلاعیه شماره 5ستاد انتخابات کشور به اطلاع مردم رسید داوطلبان نمایندگی مجلس می بایست هنگام ثبت نام شناسنامه عکس دار، کارت ملی عکس دار، کارت پایان خدمت وظیفه عمومی و یا مدرکی دال بر معافیت، ده قطعه عکس 3*4 به همراه مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و یا معادل آن را همراه داشته باشند.

رییس ستاد انتخابات كشور  خاطرنشان کرد: کسانی که تجربه نمایندگی مجلس در یک یا چند دوره مجلس را دارند می توانند با مدرکی پایینتر از کارشناسی ارشد نیز در انتخابات ثبت نام کنند.

 مرتضوی تصریح کرد: براساس ماده 28قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی هر دوره نمایندگی در مجلس معادل یک مقطع تحصیلی برای حضور مجدد مد نظر قرار خواهد گرفت.

 انتخابات را الكترونیكی برگزار می كنیم

 وی خاطرنشان کرد: انتخابات از 25فرایند تشکیل شده که از مجموع این 25فرایند 24فرایند به صورت 100درصد رایانه ای در تمامی شعب برگزار خواهد شد.

مرتضوی حرکت در بستر سیستم های الکترونیکی را نیازمند صبر دانست و گفت: در این دوره از انتخابات بنا داریم با هماهنگی ناظرین تا سقف 10درصد از حوزه های انتخابیه را به صورت الکترونیکی برگزار کنیم.

 مرتضوی در خصوص حوزه هایی که انتخابات در آنها به صورت رایانه ای برگزار خواهد شد گفت: حوزه ها مشخص نشده اند ولی بنا بر این است که حوزه های جمع و جورتر و مطلوب تر و صاحب زیرساخت های مطلوب رایانه ای انتخابات الکترونیکی را تجربه کنند. در همین مسیر چندین حوزه شناسایی شده و در نهایت تا سقف ده درصد از حوزه های استانهای مختلف به صورت پایلوت انتخابات الکترونیکی را در نهمین دوره انتخابات مجلس تجربه خواهند کرد.

رییس ستاد انخابات در پاسخ به این سوال که آیا تنها ده درصد از حوزه های انتخابیه دارای مولفه های مطلوب برگزاری انتخابات رایانه ای هستند گفت: خیر. تعداد حوزه های بیشتری زیرساخت های لازم برای برگزاری انتخابات رایانه ای را دارنداما از آنجا که کار به صورت آزمایشی انجام خواهد شد تنها ده درصد از حوزه ها تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

مرتضوی  با تاکید بر اینکه تهران نیز زیرساخت های لازم را داراست گفت: با این وجود بنا نداریم در دور اول انتخابات تهران رابه صورت رایانه ای برگزار کنیم.

 وی اظهار امیدواری کرد: بسته به پاسخ هایی که پس از اجرای ده درصدی انتخابات رایانه ای در کشور به دست خواهند آورد در ادوار آینده برگزاری انتخابات به این شیوه را در کل کشور اجرایی کنند.

 نظارت بر عهده شورای نگهبان است

 مجری برنامه از مرتضوی پرسید نهادهای نظارت برنحوه ثبت نام و اجرای انتخابات چه نهادهایی هستند که رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به این سوال گفت: بر اساس قانون، اجرای انتخابات برعهده قوه مجریه و وزارت کشور است و نظارت بر اجرای قانون نیز برعهده شورای نگهبان گذاشته شده است.

 بار انتخابات بر دوش هیات اجرایی است

 وی درخصوص وظیفه و نحوه انتخاب هیئت های اجرایی نیز گفت: در حقیقت بار سنگین برگزاری انتخابات بر دوش هیئت های اجرایی است. در نخستین گام که امروز با دستور وزیر کشور اغاز شد در اولین روز از ثبت نام ها فرمانداران مکلف به تشکیل هیئت های اجرایی شده اند. فرمانداران می بایست در نخستین گام 30نفر از معتمدین مردم اعم از فرهنگی، بازاری و کارگران را از بین مردم حوزه انتخابیه انتخاب و به هیئت های نظارت شورای نگهبان در مراکز اصلی و فرعی معرفی کنند. بر اساس قانون زمان مشخصی تعیین شده تا هیئت های نظارت معتمد بودن این افراد را تایید کرده و به اطلاع فرماندار برسانند.

 7 شرط  لازم برای تییاد صلاحیت

 مرتضوی در خصوص 7 شرط لازم هیات های اجرایی برای تایید صلاحیت داوطلبان گفت: برای پاسخ بهتر به این سوال ابتدا باید به شرح وظایف هیئت های اجرایی پرداخت. اولین وظیفه این هیئت ها مشخص کردن محل وتعداد شعب اخذ رای در محل حوزه انتخابیه است و در مرحله دوم اعضای هیئت اجرایی باید نسبت به انتخاب اعضای شعب اخذ رای اقدام کنند.
 
در مرحله سوم نیز اعضا رسیدگی به صلاحیت داوطلبان را برعهده دارند. اما اینکه شرط داشتن صلاحیت برای داوطلبان نمایندگی مجلس چیست به ماده 28قانون انتخابات مجلس باز می گردد. در این ماده قانونی بر اعتقاد و التزام عملی به اسلام و انقلاب اسلامی تاکید شده و آمده است که داوطلب باید تابعیت ایرانی داشته و به قانون اساسی و اصل ولایت فقیه ابراز وفاداری کند. همچنین دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد و یا معادل آن ، نداشتن سو شهرت در حوزه انتخابیه و دارا بودن حداقل 30سال سن و حداکثر 75سال سن از وارد مورد تاکید قانون است.

 سه روز رد صلاحیت شدگان فرصت شكایت دارند

 وی در ادامه به تشریح وظایف شورای نگهبان پرداخت و گفت: پس از رسیدگی هیئتهای اجرایی داوطلبان رد صلاحیت شده اجازه دارند ظرف مدت سه روز با مراجعه به هیئت های نظارت مراکز استانها شکایت خود را اعلام کنند. در این مرحله هیئت نظارت استان وظیفه رسیدگی به شکایات را دارد و پس از بررسی نظر خود رابه فرمانداری مربوطه ابلاغ می کند این در حالی است که در این مرحله نیز اگر هیئت نظارت مرکز استان با نظر هیئت نظارت مرکزی شخصی را رد صلاحیت کرد فرد رد صلاحیت شده می تواند شکایت خود را به شورای نگهبان اعلام کند تا شورای نگهبان پس از بررسی نهایی اسامی تایید صلاحیت شدگان را به ستاد انتخابات کشور اعلام کند.

 قانون تبلیغات تغییر نكرده

 رئیس ستاد انتخابات کشور با تاکید بر عدم تغییر قانون تبلیغات دراین دوره از انتخابات مجلس نسبت به ادوار گذشته اظهارداشت: طبق قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی زمان تبلیغات یک هفته است و تا 24ساعت قبل از اخذ آرا ادامه خواهد داشت.

 وی خاطرنشان کرد: بر اساس ماده 56 قانون انتخابات مجلس فعالیت های تبلیغی 8 روز قبل از آغاز رای گیری شروع و تا 24ساعت قبل از اخذ آرا ادامه خواهد داشت. بر اساس ماده 57 این قانون استفاده از پلاکارد، پوستر و دیوارنویسی ممنوع است و متخلفین به سه تا سی روز زندان محکوم می شوند. همچنین در ماده 58تاکید شده است که هیچ کس حق ندارد آگهی نامزدی را که در محل مجاز نصب شده پاره و یا مخدوش کند.

 افزایش مشاركت 7 تا 8 درصدی

 وی اظهار امیدواری کرد: در این دوره از انتخابات مجلس شاهد افزایش 7 تا 8 درصدی مشارکت های مردمی باشیم چرا که بر اساس بررسی های صورت گرفته بر روی 4انتخابات برگزار شده در طول حیات دولت نهم اینگونه برداشت می شود که در هر دوره نسبت به دوره قبل شاهد مشارکت بیشتری از طرف مردم بوده ایم. به عنوان مثال مشارکت در انتخابات مجلس هفتم 51درصد و در انتخابات مجلس هشتم 55درصد بوده است. در انتخابات خبرگان رهبری و شوراها رشد 26درصدی را نسبت به دوره قبل شاهد بوده ایم و رشد 24درصدی مشارکت مردمی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری نسبت به دوره نهم نیز موید این موضوع است.

 امكان تخلف وجود ندارد
 
 وی در خاتمه تاکید کرد: دولت امکان هرگونه تخلف را سلب کرده و با سازوکارهای قانونی صورت گرفته امکان تقلب برای احدی وجود ندارد. در این دوره از انتخابات مجلس سه مرحله برای احراز هویت رای دهندگان در نظر گرفته شده که در مرحله اول به صورت سنتی شناسنامه افراد مشاهده می شود و در مرحله دوم نیز مشخصات شناسنامه ای افراد به صورت آفلاین توسط بانک اطلاعاتی موجود در شعب بررسی و از زنده بودن و تقلبی نبودن صاحب شناسنامه اطمینان حاصل می شود. در مرحله سوم نیز اطلاعات به صورت برخط با سرور ستاد انتخابات کشور چک می شود تا امکان رای دادن یک نفر در سایر نقاط و شعب از بین برود. در این سیستم اگر شخصی در شعبه دیگری رای داده باشد سیستم آلارم می دهد.

منبع : نور نیوز

تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۰

نوع مطلب :
برچسب ها : صومعه سرا، شورای هیئات، شهرستان صومعه سرا، روستای لالم صومعه سرا اخبار سیاسی، سیاسی، نماینده صومعه سرا، اخبار روز، اخبار روز صومعه سرا، اسرارپوش، شورای صومعه سرا، دلخوش، کاظم دلخوش، شجاع اسرارپوش، روستای ازگم، رنجبر جوبه، رنجبر، روستای پیشخان، مهدوی، ایراهیم مسافری، دوگور، مسافری، رشت، روستای پشتیر، گیلان، تهران، هندخاله، ماسال، انتخابات، نوخاله، انتخابات مجلس نهم، مجلس، سیاه کوه، کسما، ضیابر، شهرداری صومعه سرا، طاهر گوراب، گوراب زرمیخ، کاندیدای صومعه سرا، پشت مخ، مجلس شورای اسلامی، مجلس نهم، لاریجانی، رئیس دادگستری ماسال، رئیس دادگستری صومعه سرا، تبلیغات اسلامی صومعه سرا، سید کاظم دلخوش اباتری، فرماندار صومعه سرا، شعبانی، لیفشاگرد صومعه سرا، شورای نگهبان، شورای نگهبان صومعه سرا، جابر کوچکی نژاد ارم ساداتی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی صومعه سرا، تاكید رییس ستاد انتخابات كشور، امکان تقلب برای احدی وجود ندارد، تقلب در انتخابات،
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 19 دی 1390
خبری صومعه سرا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر