تبلیغات
خبرهای روز گیلان و ایران - شگفتی اصولگرایان از فهرست رد صلاحیت ها
 
خبرهای روز گیلان و ایران
تحلیل و بررسی سایتهای خبری
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : خبری صومعه سرا
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :ابزار وبلاگنویسان
شگفتی اصولگرایان از فهرست رد صلاحیت ها

نمایندگان رد صلاحیت شده اعلام کردند

نویسنده: مرجان توحیدی


   
    مطهری، كاتوزیان و عباسپور، 3 رد صلاحیت شده سرشناس
    دولت: در تهران 70 درصد داوطلبان تایید صلاحیت شده اند
    دنیای اقتصاد- صبح روز گذشته وقتی نامه های رد صلاحیت شدگان انتخابات مجلس توسط هیات های اجرایی به در خانه آنها می آمد، علی لاریجانی رییس مجلس در بهارستان مشغول نطقی بود که در آن تاکید می کرد «انتخابات معرکه بازی با حیثیات و شئون افراد نیست.»
    همزمان که رییس قوه مقننه، معاون نظارت مجلس را مامور پیگیری فرمایشات اخیر رهبری در مورد انتخابات در سطح قوه مقننه کرد، برخی از نمایندگان فعلی مجلس خبر رد صلاحیت شدنشان را با تعجب برای یکدیگر بازگو می کردند.
    نمایندگانی که اتفاقا همه آنها در زمره فراکسیون اقلیت مجلس نبودند و در بین آنها نامداران اصولگرایی چون علی مطهری (فرزند شهید مطهری و طراح سوال از رییس جمهور) حمیدرضا کاتوزیان (رییس کمیسیون انرژی مجلس) و علی عباسپور تهرانی فرد (رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات) دیده می شدند. این سه، همه نماینده تهران بوده و البته جزو منتقدین اصولگرای دولت دسته بندی می شدند. به گفته دیگر نمایندگان رد صلاحیت شده چون نادر قاضی پور نماینده اصولگرای ارومیه، 50 نفر از نمایندگان فعلی مجلس توسط هیات های اجرایی رد صلاحیت شده اند. برخی دیگر از رد صلاحیت شدگان چون محمدمهدی شهریاری هم این آمار را بین 30 تا 40 نفر اعلام کرده اند.
    هیات های اجرایی که منتسب به دولت هستند، در فاز اول امور اجرایی مربوط به انتخابات، بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی را بر عهده می گیرند و در مرحله بعد هیات های نظارت از سوی شورای نگهبان به بررسی صلاحیت ها می پردازند.
    هیات های اجرایی اما در نخستین گام دست به رد صلاحیت شماری از نمایندگان فعلی مجلس زده اند که برای خود نمایندگان هم جای تعجب داشت. به ویژه آنکه در فهرست ردصلاحیت شدگان علاوه بر نمایندگان اصلاح طلب مجلس، اسامی برخی از اصولگرایان هم به چشم می خورد. به گواه نمایندگان این اسامی که در سایت های خبری و خبرگزاری های مختلف منتشر شده، به این شرح است:
    علی مطهری (اصولگرا، تهران) حمیدرضا کاتوزیان(اصولگرا،تهران)علی عباسپور تهرانی فرد(اصولگرا،تهران) محمدمهدی شهریاری (اصلاح طلب، بجنورد)، مجید نصیرپور (اصلاح طلب، سراب)، داریوش قنبری (اصلاح طلب، ایلام)، انوشیروان محسنی بندپی (اصلاح طلب، نوشهر و چالوس)، اقبال محمدی( اصلاح طلب، مریوان)، پیمان فروزش (اصلاح طلب، زاهدان)، احمدرضا دستغیب (اصلاح طلب، شیراز)، غلامحسین مسعودی ریحان (اصلاح طلب، اهر و هریس)، قدرت الله علیخانی ( اصلاح طلب، قزوین)، نادر قاضی پور (اصولگرا، ارومیه)، فاطمه آجرلو(اصولگرا، كرج) و کاظم دلخوش (اصولگرا، صومعه سرا).
    پس از رد صلاحیت های گسترده مجلس ششم، رد صلاحیت مجلس هشتمی ها این بار کمی سوال برانگیز شده است؛ به ویژه آنکه برخی از این افراد تابلوی اصولگرایی داشتند. هرچند هیات های اجرایی در جریان برگزاری انتخابات دوره هشتم مجلس هم دست به چنین رد صلاحیت هایی زده بودند که با اعتراض نمایندگان، برخی از آنها تایید شدند. این بار اما رد صلاحیت نمایندگانی که قاطبه آنها را اصولگرایان تشکیل می دادند، توسط هیات های اجرایی دولت اصولگرا قابل توجه به نظر می رسد. برخی از رد صلاحیت شدگان از جمله داریوش قنبری و قدرت الله علیخانی دلیل این رد صلاحیت ها را موضع گیری های این افراد علیه سیاست های دولت دانسته و معتقدند که منتقدان به دولت در مجلس رد صلاحیت شده اند.
    
    
    تعجب باهنر از رد صلاحیت ها
    اقدام هیات های اجرایی محمدرضا باهنر را هم به واکنش واداشت. نایب رییس مجلس این اقدام را «تنگ نظرانه» خواند و با تعجب از رد صلاحیت نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در گفت وگو با خبرآنلاین گفت: اگر این کار انجام شده باشد، کاری بسیار تنگ نظرانه است. وی در پاسخ به اینکه مجلس در این خصوص اقدامی خواهد کرد، گفت: مجلس به دنبال این است که قانون دقیق اجرا شود و بر اجرای دقیق قانون هم اصرار دارد. قاعدتا برای برگزاری انتخابات پرشور باید این نگاه تنگ نظرانه را کنار گذاشت. اما علی مطهری، نماینده تهران در گفت وگو با خبرآنلاین، با بیان اینکه نامه اعلام نظر هیات های اجرایی وزارت کشور صبح دیروز به منزل وی ارسال شده است، اظهار کرد: در نامه هیات های اجرایی آمده است که بنده به استناد بند 1 و 3 ماده 28 قانون انتخابات، صلاحیتم رد شده است. به گفته وی، این دو بند مربوط به «اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران» و «ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل ولایت مطلقه فقیه» است. مطهری که از این موضع گیری وزارت کشور تعجب کرده بود در پاسخ به اینکه آیا به نتیجه اعلام شده اعتراض خواهید کرد یا نه، گفت: فعلاقصدی ندارم.
    
    
    تایید صلاحیت شماری از اصلاح طلبان
    از سوی دیگر تنها صلاحیت تعداد محدودی از نمایندگان اصلاح طلب محلس هشتم از سوی وزارت کشور برای انتخابات مجلس نهم تایید شد. این خبری بود که منصور حسینی منشی فراکسیون اقلیت به خبرآنلاین داد.
    به گفته وی، تنها صلاحیت محمدرضا تابش نماینده اردکان، محمدرضا خباز نماینده کاشمر، محمدرضا سجادیان نماینده خواف، محمدحسین مقیمی نماینده خمین و مصطفی ذوالقدر نماینده بندرعباس از سوی هیات های اجرایی تایید شده است.
    علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری نیز از جمله نمایندگان تایید صلاحیت شده است. البته خارج از جریان اصلاح طلب، در میان اسامی تایید صلاحیت شده نام عباس امیری فر هم به چشم می خورد. او به دلیل نقشش در سی دی جنجالی «ظهور نزدیک است» مدتی بازداشت بود و در زندان به سر برد.
    
    
    تایید 70 درصد داوطلبان در تهران
    همچنین به گفته رییس ستاد انتخابات استان تهران، صفرعلی براتلو صلاحیت 747 نفر داوطلب استان تهران تایید شده و 319 نفر از مجموع 1066 نفر داوطلب کاندیداتوری انتخابات مجلس نهم در استان تهران یا انصراف داده یا عدم احراز و یا رد صلاحیت شده اند. براتلو خاطرنشان كرد: بیش از 70 درصد داوطلبان تهرانی برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس نهم تایید صلاحیت شدند. این یعنی 30 درصد داوطلبان هم صلاحیتشان تایید نشده است. براتلو البته تاکید کرده که هیات های اجرایی مردمی هستند نه دولتی و گرایش های سیاسی دلیل رد صلاحیت ها نبوده است.
    
    
    4 روز مهلت اعتراض
    حسنعلی نوری جانشین رییس ستاد انتخابات کشور نیز در گفت وگو با «فارس» با اشاره به رد صلاحیت های صورت گرفته و با بیان اینکه داوطلبان انتخابات مجلس نهم که رد صلاحیت شده یا صلاحیت شان احراز نشده است تا 24 دی فرصت اعتراض دارند، گفت: بعد از این چهار روز هیات های نظارت استان، شكایات را به هیات نظارت مركزی می فرستند و هیات نظارت مركزی نیز نظر خود را اعلام می كند. در صورتی كه نظر هیات مركزی نظارت مبنی بر رد صلاحیت داوطلبانی باشد كه صلاحیت آنان مورد تایید هیات اجرایی مركز حوزه انتخابیه قرار گرفت، داوطلبان می توانند اعتراض خود را به شورای نگهبان تسلیم كنند، شورای نگهبان 20 روز پس از اظهارنظر هیات مركزی نظارت ،نظر قطعی و نهایی خود را در خصوص تایید یا رد صلاحیت داوطلبان به وزارت كشور اعلام خواهد كرد.
    
    
    نطق انتخاباتی رییس مجلس
    درکنار اخبار جنجالی روز گذشته درباره رد صلاحیت ها ،رییس مجلس هم صبح روز گذشته جلسه علنی را با نطقی سراسر انتخاباتی آغاز کرد و نسبت به دخالت قدرت و ثروت در انتخابات هشدار داد. او با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری درباره انتخابات با توصیه به رسانه ها برای توجه به فرمایشات رهبری اظهار کرد: انتخابات معرکه بازی با حیثیات و شئون افراد نیست.
    به گزارش مهر، لاریجانی تاکید کرد: کاندیداها نباید در امر انتخابات غیرت ملی خویش را با تکیه بر کانون های ثروت و قدرت برباد دهند، سخن رهبری در این باب از صراحت برخوردار است.
    لاریجانی با بیان اینکه هشدارباش رهبر انقلاب در این باب وقتی جدی تر می شود که کانون ثروت به بیت المال متصل باشد، گفت: شنیع بودن این امر وقتی مضاعف است که منابع ملی کشور در خدمت امیال سیاسی قرار گیرد، دستگاه های نظارتی نظیر بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات تلاش نمایند با طراحی نظارت دقیق خود مانع شوند که کسانی با ثروت ملی سودای کثیف سیاسی نمایند.
    وی در ادامه تصریح کرد: آسیب تکیه بر کانون های قدرت کمتر از کانون های ثروت نیست؛ چراکه نفوذ قدرت در انتخابات عملاصحنه رقابت انتخابات را از واقعیت تهی می کند و از اصالت می اندازد و این نوعی توهین به شعور ملی است که این همه امکانات، وقف و فکر و ذکر ملت به بازی گرفته شود و عناصری از قدرت از نفوذ خود در انتخابات به صورت آشکار و پنهان بهره جویند.

لینک خبر : http://magiran.com/npview.asp?ID=2431015   
    
 روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 2553 به تاریخ 21/10/90، صفحه 6 (خبر)نوع مطلب :
برچسب ها : فهرست رد صلاحیت ها، صومعه سرا، شورای هیئات، شهرستان صومعه سرا، روستای لالم صومعه سرا اخبار سیاسی، سیاسی، نماینده صومعه سرا، اخبار روز، اخبار روز صومعه سرا، اسرارپوش، شورای صومعه سرا، دلخوش، کاظم دلخوش، شجاع اسرارپوش، روستای ازگم، رنجبر جوبه، رنجبر، روستای پیشخان، مهدوی، ایراهیم مسافری، دوگور، مسافری، رشت، روستای پشتیر، گیلان، تهران، هندخاله، ماسال، انتخابات، نوخاله، انتخابات مجلس نهم، مجلس، سیاه کوه، کسما، ضیابر، شهرداری صومعه سرا، طاهر گوراب، گوراب زرمیخ، کاندیدای صومعه سرا، پشت مخ، مجلس شورای اسلامی، مجلس نهم، لاریجانی، رئیس دادگستری ماسال، رئیس دادگستری صومعه سرا، تبلیغات اسلامی صومعه سرا، سید کاظم دلخوش اباتری، فرماندار صومعه سرا، شعبانی، لیفشاگرد صومعه سرا، شورای نگهبان، شورای نگهبان صومعه سرا، جابر کوچکی نژاد ارم ساداتی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی صومعه سرا، اسامی رد صلاحیت شدگان، رد صلاحیت، روزنامه دنیای اقتصاد،
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 26 دی 1390
خبری صومعه سرا
دوشنبه 27 شهریور 1396 08:21 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a article author for your blog.
You have some really good posts and I feel I would be
a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please shoot me an email if interested. Many thanks!
شنبه 11 شهریور 1396 08:08 ب.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great.
I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;
) Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر