تبلیغات
خبرهای روز گیلان و ایران - خرید رای، درد تازه این روزهای مردم صومعه سرا و گیلان :
 
خبرهای روز گیلان و ایران
تحلیل و بررسی سایتهای خبری
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : خبری صومعه سرا
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :ابزار وبلاگنویسان

تاریخ درج خبر: ۱۶ اسفند ۱۳۹۰

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی با همه تلخی ها و شیرینیهایش تمام شد، اما درد تازه‌ای در میان مردم صومعه سرا و گیلان بجای ماند، این روزها مردم از خود میپرسند کدام عامل بیشترین تاثیر را بر سرنوشت انتخابات شهر و دیارشان دارد؟ این روزها کمتر کسی است که در جمع خانواده و دوستان و همشهریان خود بنشیند و صحبت از خرید آرا به میان نیاید!

به گزارش خبرگزاری صومعه سرا، این روزها خیلی عادی شده که انتخابات مجلس در پیش باشد و صحبت از نرخ خرید و فروش آرا نشود! تا دیروز کاندیداهای مجلس از جیب خود و خانواده شان خرج میکردند و در همین اطراف ما با دادن لاستیک ماشین و لباس ورزشی و پول نقد و حتی یک نهار ساده برای خود رای میخریدند و به مجلس میرفتند، امروز هم با وصل شدن به منابع قدرت و ثروت منابع مالی خود را برای شرکت در انتخابات و بدتر از آن خرید آرا تامین میکنند، نماینده ای که برای رفتن به مجلس وامدار این و آن میشود در طول دوران نمایندگیش خود را خرج خواسته های چه کسانی میکند؟ و بر نظر و خواسته های چه گروهی تمکین میکند؟ اگر دیروز از جیب خود و امروز از منابع دیگر راه ورود به مجلس را میابد دیری نخواهد پایید که این مرض خوش خیم تبدیل به یک غده سرطانی میشود و برای تامین این منابع حتی از خارج کشور و حتی گروههای بیگانه خود را برای انتخاب عرضه میکند! کجا رفت شعارهای آرمانی استقلال و آزادی؟ با پول و با تمکین به غیر، استقلال چه کسی حفظ میشود؟ البته این مشکل فقط مربوط به یک کاندیدای خاص نیست، فقطه مربوط به این دوره هم نیست، فقط به صومعه سرا هم ختم نمیشود، بلکه به شکل یک غده سرطانی مدتیست در کل استان ریشه دوانده است.

اما به راستی رای خود را به چه میفروشیم؟ قیمت آبرو و شرف ما چقدر است؟ امروز رای خود را میفروشیم به بهایی کمتر از کار یک روز یک کارگر ساده و فردا طلب کاریم که چرا در این کشور کسی به فکر مردم نیست و از حق کارگر و کشاورز و محروم و درمانده دفاع نمیکند! انتظارمان از کیست؟ از کسی که همه چیزش را به این و آن بدهکار است، و تمام سعیش برآوردن خواسته های نا مشروع گروهی که او را تامین مالی کرده اند؟

از صبح روز انتخابات به وضوح در پایگاههای اخذ رای صندوق دیگری برپا بود که نرخ های مختلف خود فروشی انسانها در آن تعین میشد! از ۱۵ هزار تومان تا ۵۰ هزار تومان! یکجا و دوجا هم نبود، بهتر بگویم، به ندرت صدوق اخذ رایی پیدا میشد که دلالان رای در آنجا مستقر نباشند! از بیسواد تا تحصیل کرده هم میشد در آنجا دید! اما آیا همه اینها و با همه این وضوح چیزی بود که از چشم مسئولان ، ناظران و نهادهای امنیتی به دور باشد؟ کم و بیش میدیدیم و میشنیدیم از کنار همین دلالان صدای انتقاد مردم از فروش آرا بلند میشد و حتی در صحبتشان این بود که با نهادهای ذیربط تماس داشته اند و موضوع را اطلاع داده اند، خود ما هم حضور ماموران امنیتی را در گوشه و کنار میدیدیم اما نتیجه چیزی بهتر از داغتر شدن بازار خرید و فروش رای در ساعات پایانی شب نبود.

در شرایطی که به دلیل حضور مختلف مردم، ساعات اخذ رای تمدید میشد، حضور دلالان هم پررنگ تر میشد و قیمتها بالا و پایین میرفت! به چند جا زنگ زدیم! شلوغی خطوط ستادهای خبری و مراکز مربوطه حکایت از احساس مسئولیت مردم و سعی آنها همانند ما برای مطلع کردن نهادهای ذیربط از آتشی بود که زیر خاکستر زبانه میکشید! آتشی که میدانستیم دیری نخواهد پایید که دامان یک ملت را بگیرد. اما گویا پشت پرده دست اندرکاران این دلالان، اتاقهای فکری که این مسیر انحرافی را طراحی کرده بودند فکر آنجا را هم کرده بودند و راهی برای گمراه کردن نهادهای امنیتی پیش بینی کرده بودند. حالا با توجه به اینکه این دکان از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب به طور مداوم و یکسره مشغول تجارت بود، حساب کنید این بازار چقدر میتواند بر نتیجه یک انتخابات در شهرستانی فقط با ۸۰ هزار رای تاثیر گزار باشد!

پس خودمان دست به کار شدیم تا شاید بتوانیم چند عکس و فیلم از این افراد و یا پلاک ماشینهایشان تهیه کنیم، فقط جلوی یک صندوق آنهم نه در مرکز شهر، پنج تا شش اتومبیل مختلف با چند سرنشین کار خرید و فروش را آنهم فقط برای یک کاندیدا برعهده داشتند، دلالانی در بیرون اتومبیل مشتری را پیدا میکردند و عده ای هم کنار ماشین بر سر قیمت چانه میزدند، با شروع گرفتن عکس واکنش دلالان هم شروع شد، و با بی پروایی تمام و عربده کشی و نشان دادن چاقو تهدید کردند و به دنبالمان افتادند! گویا خلافکاران و عربده کشان و شارلاتانهای قانون شکن حاشیه امن خوبی یافته بودند و اینبار مردم احساس نا امنی میکردند!

از حاشیه انتخابات که خارج شدیم دیدیم این مشکل فقط مربوط به محله ما و حوزه ما نیست بلکه خیلی جاها را آلوده کرده، یکی از دوستان از خرید ۴۵ هزارتومانی رای از ابتدای ساعات رای گیری در شهرستان آستانه حکایت کرد و یکی هم مشکل مشابهی را در فومن گزارش کرد، گزارشی از اوضاع بندرانزلی را هم اینجا بخوانید، گزارشی از لاهیجان و سیاهکل را نیز در اینجا ببینید و بخوانید، اینجا هم گزارشی از آستارا! اما فقط این چند جا نبودند. مشکل دیگر، آوردن افرادی خارج از این شهرها برای اخذ رای در شهرستان بود که اگر گذرتان به مرکز شهر و حوزه های اطراف شهر افتاده باشد میدیدید که بسیاری از کسانی که در صفهای اخذ رای ایستاده اند و مشغول رای دادن هستند همشهری و هم شهرستانی شما نیستند، این مشکل هم در کنار خرید و فروش رای فقط در صومعه سرا نبود! اما هیچ کدام به گستردگی شهرستان صومعه سرا نبود، مشارکت ۱۱۰ درصدی مردم هم در انتخابات شهرستان صومعه سرا خود گواهی بر این مدعاست. در شرایطی که تعدادی از مردم به دلایل مختلف یا در انتخابات شرکت نکردند ویا نتوانستند شرکت کنند و در شرایطی که در چند شهر دیگر که مسافر پذیرتر از شهر ما بودند مشارکتی در حدود ۵۰ درصدی مشاهده شد، صومعه سرا با مشارکت ۱۱۰ درصدی مواجه شد و البته این موضوع سابقه ای قبلی نیز داشت که ارائه این آمار برای مردم شهرستان صومعه سرا خیلی نا آشنا نبود.

امروز به نظر می رسد با وضعیت کنونی کنترل این اوضاع از دست مسئولان و ناظران شهرستان و استان خارج شده و برای فکر چاره باید دست به دامان نهادها در سطح ملی شد تا شاید آبروی رفته یک بار دیگر باز گردد. ادامه این شرایط برای سلامت و بقای نظام مقدس اسلامی در شرایطی که دشمان آن از هر راهی برای رخنه بر دست اندرکاران و گردانندگان آن وارد عمل می شوند بی شک مضر و زیان بار است و همتی برای خشکاندن ریشه فتنه ای جدید را طلب می کند، در شرایطی که در ابتدای زمان تبلیغات رهبر انقلاب تاکید فراوانی بر نمایندگان ملت داشتند که وامدار منابع قدرت و ثروت نباشند، و از طرفی از شورا ی نگهبان خواستند تا کمترین سخت گیری را برای ورود افراد سالم به عرصه انتخابات داشته باشند، شورای محترم نگهبان برای ورود این افراد شرایط سخت گیرانه ای در نظر گرفت و به سختی افراد مختلف توانستند از این فیلتر عبور کنند اما بازوی نظارتی دقیق و در خور توجهی برای رصد سلامت اخلاقی و رفتار آنها در طول برگزاری انتخابات در نظر نگرفت، تا امروز شاهد این مشکل همه گیر و نوظهور در استان باشیم، اما تا خیلی دیر نشده باید به فکر چاره بود …!!!

منبع : خبر گزاری شهرستان صومعه سرا

نوع مطلب :
برچسب ها : صومعه سرا، کاظم دلخوش، شورای هیئات، اسرارپوش، خرید رای در صومعه سرا، خصوصی، شهرستان صومعه سرا، روستای لالم صومعه سرا اخبار سیاسی، سیاسی، نماینده صومعه سرا، اخبار روز، اخبار روز صومعه سرا، شورای صومعه سرا، دلخوش، شجاع اسرارپوش، روستای ازگم، رنجبر جوبه، رنجبر، روستای پیشخان، مهدوی، ایراهیم مسافری، دوگور، مسافری، رشت، روستای پشتیر، گیلان، تهران، هندخاله، ماسال، انتخابات، نوخاله، انتخابات مجلس نهم، مجلس، سیاه کوه، کسما، ضیابر، شهرداری صومعه سرا، طاهر گوراب، گوراب زرمیخ، کاندیدای صومعه سرا، پشت مخ، مجلس شورای اسلامی، مجلس نهم، لاریجانی، رئیس دادگستری ماسال، رد صلاحیت دلخوش، رئیس دادگستری صومعه سرا، تبلیغات اسلامی صومعه سرا، رد صلاحیتها، سید کاظم دلخوش اباتری، فرماندار صومعه سرا، رد صلاحیت، شعبانی، رد صلاحیت مهندس خصوصی، لیفشاگرد صومعه سرا، رد صلاحیت خصوصی، شورای نگهبان، رد صلاحیت کاندیدای صومعه سرا، شورای نگهبان صومعه سرا، جابر کوچکی نژاد ارم ساداتی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی صومعه سرا، خرید آرا،
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 20 اسفند 1390
خبری صومعه سرا
شنبه 13 آبان 1396 05:36 ب.ظ
این واقعا یک قطعه اطلاعات جالب و مفید است. خوشحالم که
شما این اطلاعات مفید را با ما به اشتراک گذاشتهاید. لطفا ما را به این موضوع آگاه کن
با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری.
دوشنبه 27 شهریور 1396 11:17 ب.ظ
Hey there! I simply wish to offer you a huge thumbs up
for the great information you have here on this post.
I'll be returning to your web site for more soon.
دوشنبه 16 مرداد 1396 01:44 ب.ظ
You are so interesting! I do not think I've read a single
thing like this before. So great to discover somebody with some genuine
thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up.
This website is one thing that's needed on the internet, someone with
a little originality!
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:37 ب.ظ
My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of your post's
to be exactly I'm looking for. Does one offer guest writers to write content for yourself?
I wouldn't mind producing a post or elaborating on a lot of the subjects you
write with regards to here. Again, awesome weblog!
شنبه 7 مرداد 1396 09:01 ب.ظ
Nice blog! Is your theme custom made or did you download
it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog
jump out. Please let me know where you got your theme. Thanks
جمعه 6 مرداد 1396 08:20 ب.ظ
It's very effortless to find out any topic on net as compared to
books, as I found this paragraph at this site.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:12 ق.ظ
When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify
me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get 4 emails
with the exact same comment. There has to be an easy
method you can remove me from that service? Thank you!
سه شنبه 22 فروردین 1396 02:16 ب.ظ
I couldn't refrain from commenting. Perfectly
written!
سه شنبه 15 فروردین 1396 05:33 ق.ظ
Generally I don't read article on blogs, however I
wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it!
Your writing taste has been amazed me. Thanks, very great post.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر